Příběhy klientů

Cesta hrdiny.

Příběhy, které máte před sebou, byly sepsány v listopadu 2015. Portréty klientů terapeutické komunity Magdaléna vytvořila dobrovolnice Kristýna Sklenářová. Ostatní fotografie jsou prací samotných klientů. Texty vznikly v inspiraci konceptem Cesta hrdiny Josepha Campbella, jsou výsledkem rozhovorů o zlomových okamžicích v životech čtyř klientů komunity.

Umět přiznat svoje slabosti. Připustit si, že nemůžu a ani nechci být ve všem nejlepší. Že stačí – všem kolem mě, a především mně samotnému – být dobrý v tom, co mám rád, dělat to nejlépe, jak dovedu.

Přijmout normalitu, obout se do ní a umět ji mít rád. Smířit se s časem, kterému neporučím a s tím, že věci musí zrát a že všechno něco stojí.

Důvěřovat. Sám sobě i jiným. V tom, že se podržíme, i když selžu. V tom, že je něco za tím vším viditelným, pro co stojí za to se snažit znovu a znovu.

Vydržet, přežít, zatnout zuby. Jednou, dvakrát, desetkrát. Věřit, že i když teď nevidím na konec trápení, i když se smysl vytratil a i když mám pocit, že není kam se hnout a kam ještě ustupovat, přeci jen stojí za to jít, poslepu a váhavě, za jedinou rozkomíhanou svíčkou kdesi před sebou.

Chce to ohromnou odvahu, už jen pro ten čas a sílu, co to může stát. To přece známe všichni.

Jednotlivé příběhy: